GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 12:29

Adıyaman'da tütün eylemi: 10 tutuklu

Adıyaman'da tütüne getirilen "yetki belgesi" şartına karşı protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 16 kişiden 10'u tutuklandı..

Adıyaman'da tütün eylemi: 10 tutuklu

Adıyaman'da tütüne getirilen "yetki belgesi" şartına karşı protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 16 kişiden 10'u tutuklandı.

Kentin 3 ayrı noktasında yol kapatma eylemine katılan tütün üreticileri ve tüccarlara yönelik polis ve jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda 16 şüpheli polis ve jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Sorgulanmalarının ardından mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 10 kişi 2911 sayısı ile izinsiz gösteri, toplantı ve yürüyüş ve seyahat özgürlüğünü engelleme sucundan tutuklandı. 6 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Olay

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmanın yasaklanması ve resmi gazete yayınlanmasın ardından tütün üreticisi Adıyaman-Kahta, Adıyaman-Şanlıurfa ve Adıyaman-Çelikhan karayolunu yolu trafiğe kapatmıştı. Yol kapatma eylemi 14 saat sürmüştü.

Kaynak : PHA