İLÇE
Giriş Tarihi : 04-06-2022 07:53   Güncelleme : 04-06-2022 07:54

Besni’de Hayat Boyu Öğrenme' Sergisi Açıldı

Hayat Boyu Öğrenme Haftası çerçevesinde Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Besni’de Hayat Boyu Öğrenme' Sergisi Açıldı

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen serginin açılışına Besni Kaymakamı Nazlı Demir, Besni Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Baba, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındal, Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü olarak atanan Nurettin Kıyas, Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, Besni İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Metehan Adıgüzel, Besni Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhammet E. Aslan, STK Temsilcileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü, Muhamet E. Arslan konuşmasında, “Hayat Boyu Öğrenme, yaşam boyu süren bir eğitim ve öğretim faaliyetidir. 7'den 70'e herkesin katıldığı bir etinlikler bütünüdür. Hayat Boyu Öğrenme Haftası ile öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı, öğrenme fırsatları hakkında halkımızı bilgilendirmeyi, öğrenmeyi teşvik etmeyi, geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu hafta ile bireylerin kendilerini geliştirmeleri için merak ve istek uyandırmak, öğrenmenin eğlenceli ve rehabilite eden yönünü öne çıkarmak ve bireylerin öğrenme sürecine katılımını sağlamak temel amacımızdır.

Halk Eğitimi Merkezlerimiz;, becerisini değerlendirmek. isteyen vatandaşımıza,, hobisini gerçekleştireceklere, meslek edinmek isteyenlere aklınıza gelebilecek her alanda ve dalda ücretsiz kurslar açan ve ciddi eğitimler sunan kurumlarımızdır.

Besni Halk Eğitimi Merkezi;, Eğitim-Öğretim Yılında Açık Öğretim Ortaokuluna kayıtlı 204 ve Açık Öğretim Lisesine kayıtlı 1925 kişi olmak üzere, toplamda 2129 öğrenciye, 1. 2. ve 3. Kayıt yenileme ve yeni kayıt dönemlerini başarı ile tamamlamış olup, 3. Dönem açık öğretim ortaokulu ve lise imtihanların Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirecektir., Kayıt yenileme, yeni kayıt ve kitap dağıtım işlemleri gerçekleştirmenin yanı sıra;, talebe binaen öğrenci belgesi tasdikname vb. işleri de yürütmüş olup, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 320 civarında öğrenciyi mezun ederek, "Lise Diplomalarını" düzenlemiş ve mezun olan vatandaşlara teslimini sağlanmıştır.

İlçemizde Ortaöğretim Kurumlarından mezun olan, ve Üniversiteyi kazanma hayali kuran 96 öğrencimize Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık Alanlarında haftalık her şubeye 22 saate varan ve 6 farklı dersten oluşan Destekleme ve Yetiştirme Kursları düzenleyerek gençlerimizin bu hayallerine kavuşmalarının yolu açılmıştır.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında, 1 Ekim 2021 tarihinden bu güne kadar, İlçemizde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, Suriyeli, Iraklı, hangi Milletten olur ise olsun, ayrım yapmaksızın, mevzuat ve kurallar çerçevesinde; her bireye: Okuma-Yazma kurslarından Yabancı Dil Kurslarına, Meslek Kurlarından, Spora, Sanata, Kişisel Gelişim Mahiyetli Kurlara, Diksiyondan, Hobi ve Sağlık Kurslarına, Yabancılar için Sosyal Yaşam ve Uyum Kurslarından Görsel Sanatın her dalındaki kurslara varıncaya kadar, 28 farklı alanda 274 adet kurs gerçekleştirmiş ve bu kurslara 1768'i Kadın, 3958'i Erkek olmak üzere 5726 Vatandaşımız katılım sağlamış olup vatandaşlarımıza Toplamda 54.114 Saat kurs icra edilmiştir. Temel hedefimiz, Eylül sonu itibarı ile İlçe nüfusumuzun en az 'una ulaşabilmektir dedi.

AdminAdmin