SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-10-2021 09:29

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Büyükdereli aileleri uyardı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zekeriya Büyükdereli, Sonbahar aylarında çocuklarda viral enfeksiyonun en fazla arttığı dönem olduğunu belirtti ve aileleri uyardı..

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Büyükdereli aileleri uyardı

Büyükdereli, viral enfeksiyonların her yılın eylül ayının sonunda ve Ekim, Kasım döneminde viralenfeksiyon hastalıklarının en fazla görüldüğü dönemler olduğunu söyledi.

Büyükdereli, açıklamasında; “Bahar ayları olması nedeni ile alerji döneminde olduğumuzu tüm hastalarımıza hatırlatalım pek çok öksürük burun tıkanıklığı ve hırıltı vakasının aslında sezonu nedeni ile yaşandığını ve her vakanın kaygı duyacak enfeksiyonlar olmadığını hatırlatıyorum viral enfeksiyonlar da bu dönemde çok sıktır viral enfeksiyonlardan korunma genellikle kişisel önlemlerle gerçekleşir el yıkama genel hijyen koşullarına dikkat etme, hapşırır aksırırken ağzımızı uygun şekilde kapatma hastalığı olduğunu bildiğimiz insanlardan eğer biz enfekteysek uzak durma veya bizde bir hastalık varsa hastalığın yoğun olacağını düşündüğümüz yerlerden uzak durma şeklinde bazı önleyici tedbirler almakta fayda vardır” dedi.

“Sezon meyveleri ve sebzeleri bol, bol tüketmek lazım”

Çocuklarda beslenmenin önemine dikkat çeken Büyükdereli, “Özellikle yaş sebze meyve tüketimi bu işte koruyucudur insan aslında dengeli beslendiğinde pek çok hastalıktan korunur yani bunun belli bir oranı karbonhitrat dediğimiz doğal şekerler bir kısmı proteinler bir kısmı da C vitamini içerikli yiyecekler özellikle antioksidan dediğimiz gruplardır. Bunlar sezon meyveleri ve sebzeleridir yani bunlardan bol, bol tüketmek lazım bu gün güncel yaşam da çocuklarımız genellikle hazır paketli ürünlere meyil etmekteler bunların içinde pek çok katkı maddesi var. Özellikle soya ile güçlendirilmiş tatlardır bunlar cipsler, çikolatalar, veya doğal olmayan şekerler gibi bunlar hem alerjiyi tetiklemekte hem imün sistemini biraz zayıflatmakta hem büyüme gelişmeyi negatif şekilde etkilemektedir” diye konuştu.

Kaynak: PHA