SİYASET
Giriş Tarihi : 20-06-2021 22:09

Milletvekili Aydın: Tütünün bir gramını dahi bulundurmak yasaktı

Merkez ve Köy Muhtarları Derneği Başkanı Osman Tuzcu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaretinde konuşan AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın,"Bulundurmak dahi suç. Satış yok, kargolarla oraya gönder, başka yere gönder, öyle bir şey yoktu ve ilk önerge şahsıma aittir, grubumuzu ikna ettik. Cumhurbaşkanımız başbakanımızı ikna ettik ki tütüne karşıyız. Tütün sağlığa zararlı normalde ama bu şehrin bir gerçeği" dedi..

Milletvekili Aydın: Tütünün bir gramını dahi bulundurmak yasaktı

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın,  AK Parti Adıyaman Milletvekili Halil Fırat, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, AK Parti Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Avukat Saliha Diler, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Kuştepe ve parti yönetimi Merkez ve Köy Muhtarları Derneği Başkanı Osman Tuzcu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret ederek isteklerini dinlediler.

Adıyaman Merkez ve Köy Muhtarları Derneği'ne ziyarette bulunan Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın köy muhtarları ve mahalle muhtarları ile tanışarak sohbet etti.

Daha sonra dernek başkanına muhtarlar tarafından iletilen sorunları ve dertleri dinleyen Milletvekili Aydın aynı zamanda not alarak gerekli mecralara ileteceğini söyledi. Milletvekili Aydın, pandeminin normale dönmesiyle birlikte Ramazanın son haftasından itibaren sahada olduklarını ifade etti.

Teşkilatın yapmış olduğu program dahilinde sahaya çıkarak sorunları yerinde tespit ettiklerini aktaran Aydın, “Milletvekili arkadaşlarımız il ilçe başkanlarımız kadın kolları ve gençlik kolları ve diğer teşkilat mensuplarımızda zaman zaman belediye başkanımız olduğu zaman hep birlikte sahada sorunları yerinde tespit ediyoruz. Geziyoruz, dolaşıyoruz sıkıntıları anında çözmeye çalışıyoruz ilgili mercilere ulaştırıyoruz. Allah’a şükür Adıyaman için yabancı olduğumuz bir yer değil bizim sevdamız olan bir şehir. Doğduğumuz, doyduğumuz bu şehre vefa borcumuz var ve bizde bu manada bütün arkadaşlar olarak AK Parti camiası olarak elimizden gelen hizmeti yapmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydın, “Geçen hafta Adıyaman’daki en uç köyde Sarıkaya’dan başlar ovada diğer milletvekili arkadaşlarımız Halil bey, Fatih bey teşkilatımızın yapmış olduğu organizasyon dahilinde il ilçe başkanlarımız ile birlikte teşkilat mensuplarıyla gezdik, gezmeye de devam ediyoruz.” dedi.

Milletvekili Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim için Adıyaman apayrı, muhtarlarımızın yeri çok daha farklı. Onlar çünkü kendi köylerinin merkezdekiler için mahallelerinin seçilmiş insanları. Tabiî ki köylülerin talebi size birinci elden geliyor sizde aracı olarak bu sorunların çözümü için bizlere ulaşıyorsunuz. Buradaki yetkili mercilere ulaşıyorsunuz, hep birlikte el birliği ile de bu sorunları çözmeye gayret gösteriyoruz. Güzel şehir güzel insanlarla dolu. Her köy birbirinden güzel, güzel insanlarımıza hizmet etmekten büyük bir onur duyuyoruz ve kendimizi borçlu hissediyoruz.

Allah’a şükür gittiğimiz her yerde bakın şu anda köy muhtarlarımız burada köylerimizin çöpleri toplanıyor, köylerimize ilaçlama yapılıyor. Altyapılar var,  kanalizasyon sonrasında kilitli parke yollar asfalt yani muazzam hizmetler yapılıyor. Bunu hepiniz iyi biliyorsunuz eskiden köyde her evde bir musluk çeşme var mıydı ? Bundan 15 sene önce var mıydı dağlarda? Allah’a şükür şehirde ne varsa bütün köylerde o var bazı köylerimiz öyle bir noktaya geldi ki şehrin kenar mahallelerinden daha fazla hizmet almaya başladı. Çok güzel hizmetler oldu, biz bunlarla mutlu oluyoruz ve köylü gerçekten milletin efendisidir. Çünkü gerçekten bizler için olmazsa olmazdır. Köylü demek aş demek, iş demek çiftçi demek, tarım demek, bağ demek bahçe demek. Dolayısıyla bizde bu noktada kendimizi ve bu kardeşlerimize köylerde kırsalda yaşayan hemşerilerimize karşı özel bir şekilde hizmet etme gereği hissediyoruz.

Bu alanda da en mecra yerden başlayarak merkeze doğru hizmeti getiriyoruz. Allah’a şükür dünden bugüne çok güzel işler yaptık. Şimdi baktığımızda artık köylerin çok ekstra hizmet talebi yok yani su talebi yok. Yol talepleri, altyapı talepleri, kilitli parke bunların çoğu aşıldı bunlar güzel şeyler artık. Köylerimize çok daha üst düzey talepler gelmeye başladı çünkü temel ihtiyaçlar karşılandı. Bazı yerlerde bakıyorum kütüphane istiyorlar, bazı yerlerde top sahası istiyorlar, bazı yerlerde park istiyorlar yani bunlar önemli şeyler tabiî ki hep daha iyisi var. Bizde daha iyisini yapmak için bu yazın sıcağında onun için buradayız. Hep beraber istişare ediyoruz, ne yapacağız? Ne edeceğiz? Bu vesile ile de ben muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum, muhtarlarımız gerçekten yerli milli duruşu olan insanlar. Bu ülkü için, bu millet için herkes kendi bölgesi için hizmet ediyor, ben sizleri tebrik ediyorum.

Bizlerde halkımızın emrindeyiz yine sizlerle beraber bu millete hizmet yolunda elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Tüm notlarınızı aldım bu notlarla gene ilgili mercilere gereken kısmı iletmeye devam edeceğiz. Allah’a şükür çok çözülmeyecek bir şeyimiz kalmadı.

“Tabakayı cepte taşımak bile suçtu”

"20 yıldır AK Parti ile birlikte bu tütün mücadelesi veren kardeşlerden bir tanesiyim" diyen Aydın, "Elimizi vicdanımıza koyalım yani bu tütünün serencamı nasıldı? Bu tütün nerden alındı, nereye geldi? Çünkü ben ömrümü verdim, gençliğimi verdim. 20 yıldır AK Parti ile birlikte bu tütün mücadelesi veren kardeşlerden bir tanesiyim. bu tütünün Allah için bir gramının dahil satışının yasak olduğu günleri biliyoruz. Bu tütünün bir gramını dahi bulundurmak yasaktı. Tabakayı, bu kağıdı bundan 20 yıl önce sen rahatlıkla dolaştırabiliyor muydun? Tabakayı cepte taşımak bile suçtu. Tabakayı jandarma yakaladığında kafada kırardı. Bizim insanımızın öyle değimli? Ama şimdi tonlarcası gidiyor. Bırakın bulundurmayı 2008’e kadar tütünü bulundurmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası vardı. O günden bugüne kadar Allah’a şükür bunu dert edindik dedik ki bu mal bu şehrin bir gerçeği bu bölgenin de bir gerçeği. Sadece Adıyaman’ın değil kırsalda yaşıyor bir, iki dönümde 10-15 nüfus ne ise aile geçindiriyor. Burada bu küçük arazide alternatif bir üründe yok sizi daha çok doyuracak, katkı sunacak çok farklı bir üründe yok.” dedi.

“Başbakanımızı ikna ettik, ilk önerge şahsıma ait”

2007 yılında milletvekili seçildiğimde tütün bulundurmanın dahi suç olduğunu anımsatan Milletvekili Aydın, tütüne ilişkin, şunları kaydetti:

“Bulundurmak dahi suç, satış yok, kargolarla oraya gönder başka yere gönder öyle bir şey yoktu ve ilk önerge şahsıma aittir, grubumuzu ikna ettik. Cumhurbaşkanımız başbakanımızı ikna ettik ki tütüne karşıyız, tütün sağlığa zararlı normalde ama bu şehrin bir gerçeği. Biraz legal hale getirelim, biraz yardımcı olalım önünü açalım dedik. Ne yaptık? 50 kiloya kadar serbest hale getirdik değil mi? En azından bulundurmasına. Bunun önü açıldı insanlar ekmeye başladı ve önü açıldı bu 50 kilo tonları buldu sonra bu dikkat çekti, ister istemez. Sadece Adıyaman tütünü değil çünkü.

Dediler ki Adıyaman’ın tamamına ekseniz damlarınıza dahi ekseniz bu kadar tütünün Adıyaman’da çıkmaması lazım. Ne yaptılar dışarıdan ne kadar kötü tütün varsa, pis pasaklı tütün varsa ki Adıyaman tütünü markadır aslında Adıyaman tütünü, Çelikhan tütünü, Rezip tütünü bunların hepsi ayrı ayrı değerli ve bu tütünleri de bozdular. Çevre illerden yetmedi İran’dan, Gürcistan’dan getirdiler. Bizim Adıyaman tütünü ile ne alakası var yerli tütün Adıyaman tütünü diye içeri sokuyor tabi dikkat çekti bu sefer şikayetler oldu kontroller oldu tonlarcasına el konmaya başlandı.

Biz ne dedik gelin bunu kesin bir çözüme kavuşturalım bu tütün artık kaçak olmaktan çıksın ve bu yasal bir hale gelsin bunun için o günün şartlarında Adıyaman’ın bütün STK’larını topladık. Ziraat odaları, tütün platformu yani o gün kimler varsa içinde gittik, bakana anlattık başbakanımıza daha önce defalarca anlattık. Sağ olsun makul gördüler dediler ki; evet artık bu tütün kaçak olmasın serbest bir şekilde üretiliyor ise serbest bir şekilde satışı olsun ama bunu yaparken de belli kuralara bağlamanız kayıt altına alınmak lazım.

Ve sizlerin önerisi kooperatif olarak düzenleyelim, kooperatifleşme yöntemiyle vatandaş çiftçi bir defa üretici olmak kaydı ile kendi kooperatifini kendi kursun. En az 250 üretici bir araya gelsin bir kooperatif kursun ve ürettiği tütünü de kooperatif üzerinde kaydını alıp barkodunu vursun yasal hale getirsin. Rahatça piyasaya arz etsin satsın. yani tütünüm şurada yakalandı burada yakaladı tütün kaçak bilmem geliri şuraya geliyor buraya geliyor değil tamamen yasal ve bu sizlerin önerisiydi. Bütün herkesin önerisi bu öneride zorlaştırdık, biraz çabaladık sağ olsun iktidarımız, grubumuz  AK Parti olarak bunu kabul etti. Allah’a şükür bu yasal düzenlemenin hepsinin altında imzalarımız var arkadaşlarımızın gayreti vekillerimizin herkesin ortak çalışmasıyla bunu bu noktaya getirdik. Kooperatifleri kurduk sonra denildi ki ya bu yeni makine çok maliyetli onu da düzenledik yeni makineyi getirdik. İkinci el eski makineler oda düşük maliyete geçti birde kooperatiflerin kurulması maliyetli dediler o hizmet bedellerini 10’da 1’e kara düşürdük  bütün bunları yaptık kooperatiflerini kurduk. Kooperatifler şu anda aslında yönetim merkezde bir tane kooperatif kuruluyor birden fazlası için çok önemli gerekçeler olması lazım.

Ne yaptık? Onunda önünü açtık. Şimdi Adıyaman’da 12’ye yakın kooperatif kurulmuş yani en çok merkez ve Çelikhan’da var şimdi bunlar tesisleşme yollarına gidiyor şu anda çoğu da yetki belgesini de aldı sonra vergi yüksek dediler vergiyi de düşürdük. ÖTV’sini yüzde 67’den yüzde 40’a çektik buda çok önemli bir çok şeyden vergi artarken tütün gibi şeyde verginin düşmesi kolay değildi bütün bunları yaptık. Kooperatifler kuruldu tabi bunların bir an önce işler hale gelmesini çabalıyoruz ve bu konuda da sıkıntılar var ise gidip çözmeye çalışıyoruz.”

Kaynak : PHA