KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 23-11-2021 19:43

Perre Antik Kenti’nde ‘Roma’ dönemine ait çiviler bulundu

Adıyaman'da bulunan Perre Antik Kenti’nde süren kazı çalışmalarında bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen ahşap kapıya ait sıralı çiviler bulundu..

Perre Antik Kenti’nde ‘Roma’ dönemine ait çiviler bulundu

Kommagene Krallığı'nın beş büyük kentinden birisi olan ve Roma döneminde de önemini koruyan bölgede kazı çalışmaları deprem gerçeğini bir kere daha gün yüzüne çıkardı.

Yapılan kazılarda Perre Antik Kentinin Milattan sonra 6. ve 7. yüzyılda genç antik çağ tarihi ile ilgili bulgulara ulaşılırken, ayrıca ‘Roma ve Bizans’ dönemine ait sikkeler, bronzdan makas, çeşitli bilezikler ile depreme dayanıklı konut mimarisine ait olan çatı kiremitlerine ulaşılmıştı.

Perre Antik kent Nekropol alanın doğusundaki yerleşik alanda devam eden kazılarda Roma dönemine ait kesme taştan yapılmış kapı eşiği gün yüzüne çıkarıldı.

Yapılan detaylı çalışmalarda bu çivilerin insitu (orijinal) olarak korunmuş ahşap bir kapıya ait olduğu anlaşılırken, kapının çivileri ve kilit sistemi yerinde kaldığı tespit edildi.

Bu çivilerin topuz kısmının oldukça geniş olduğunu belirten Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Bundan dolayı bu çiviler hem kapıyı birbirine bağlamada hem de kapı süsü olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Çivi sıraları baz alınarak yapılan ölçümlerde kapının yaklaşık 1.80x1.20 metre ölçülerinde olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca mekanın kuzeydoğu köşesinde yuvarlak formda tandır yapısı mevcuttur" dedi.

 

Kaynak: PHA