GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 13:08   Güncelleme : 11-08-2021 13:08

Protestocu Tütüncüler Tahliye Edildi

Protestocu Tütüncüler Tahliye Edildi

Avukat Ali Murat Bilgiç: "Amaç Gözdağı Vermekti"

Yetkisiz tütün ticaretine hapis cezası getiren yasaya yönelik protesto eylemlerine katıldıkları için Adıyaman’da tutuklanan 10 tütün üreticisinden 8’i daha tahliye edildi. Böylece olayla ilgili tutuklu kimse kalmadı. Eski CHP Adıyaman İl Başkanı Avukat Ali Murat Bilgiç, “Amaçlanan şey bir gözdağı vermekti. O gözdağı işleminin gerçekleştiğini düşündükleri için ilk tutukluluk incelemesinde tahliyelerine karar verildi” dedi.

Tütün eylemlerini, tutuklamaları ve tahliye süreçlerini yakından takip eden Ali Murat Bilgiç, son tahliyelerle ilgili ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı: “Tütün üreticilerine ve esnafa hapis cezası getiren yasanın yürürlüğe girmesi üzerine insanların kendiliğinden sokağa çıkıp eylem yapmaları nedeniyle gözaltına alındıklarını duyduk. Avukat arkadaşımla birlikte bütün gözaltı merkezlerini gezerek gözaltına alınan çiftçi arkadaşlarımızla, esnaf arkadaşlarımızla görüştük. Daha sonra da Adıyaman Barosu’na üye birçok avukat arkadaşın sürece katılmasıyla birlikte, belki biraz kamuoyu baskısı oluşturularak arkadaşlarımızın, hemşerilerimizin adliyeye erken sevkini sağladık.

Tahliye Gerekçeleri Bizim Savunmamızla Aynı

Bu erken sevk işleminden sonra da 2-3 gün gözaltı süresi devam etti. Daha da uzun olabilirdi, toplu dava olduğu için. Onu kısa tutmak zorunda kaldılar ve bu arkadaşlarımızdan 10 kişi tutuklandı, 6 kişi serbest bırakıldı. O gün tutuklama gerekçesi olarak ileri sürülen olgular gerçekleşmemişti. Zaten bugünlerde tahliye gerekçesi olarak ileri sürülen şeyler de bizim o günkü yaptığımız savunmanın aynısı. Dolayısıyla dosyada bu aşamada bir değişiklik de olmadı. Ama bu tutuklamalarla amaçlanan şey, bir gözdağı vermekti. O gözdağı işleminin gerçekleştiğini düşündükleri için ilk tutukluluk incelemesinde tahliyelerine karar verildi. Bu arkadaşlarımızın o zaman da kaçma şüpheleri yoktu, o zaman da delileri karartma şüphesi yoktu. O zaman da suçun vasfı aynı suçtu. Çünkü bu arada yargılama yapılmadı bir değişiklik olmadı. Ama üst akıl, bir şekilde çiftçilerin gözaltına alınarak bir daha böyle benzer eylemleri gerçekleştirmemesi için gözdağı vermeyi amaçladı ve o amaçla da bu arkadaşlarımızı tutukladılar. Daha sonra da ilk tutukluluk incelemesinde haksız olan, hukuksuz olan bu tutuklamaya son verdiler.

“Çözüm Bekleyen Bir Süreç Var”

Tütünle ilgili çözüm bekleyen bir süreç yaşayacağız. Buna ilişkin de kamuoyunda hiçbir hareketliliğin olmadığını belirtmek isterim. Bu Adıyaman’ın temel sorunu, çiftçinin temel sorunu. Çiftçinin yanında çok ciddi bir esnaf kitlesini de ilgilendiren bir sorun. Dilerim bu arada yeni olaylar olmadan bu insanların sorununu çözecek çalıştaylar yapılır, bütün umudum o.”

"Ne Olmuştu"

Yetkisiz tütüne ticaretine hapis cezası getiren ve 1 Temmuz’da yürürlüğe yasaya tepki gösteren Adıyamanlı tütüncüler, önce valiliğe yürümüş daha sonra Adıyaman ile bağlantılı yolları trafiğe kapatmıştı. Bu protestolara katılan 16 kişi gözaltına alınmış ve 10’u tutuklanmıştı. Tütün üreticilerinden gelen tepkiler üzerine TBMM’ye sunulan torba yasa ile söz konusu uygulama altı ay süreyle ertelenmişti.