GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 08:58   Güncelleme : 01-04-2021 08:58

Trafikte 'Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir' Uygulaması Başladı

İçişleri Bakanlığının "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" uygulaması kapsamında ülke genelinde ve Adıyaman'da eş zamanlı uygulama gerçekleştirildi.

Trafikte 'Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir' Uygulaması Başladı

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile İçişleri Bakanlığı koordinesinde uygulamaya geçirilen “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla 81 ilde 12.00-15.00 saatleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleşen uygulama Adıyaman’da da düzenlenerek “Yaya Önceliği” vurgusu yapıldı.

Yaya önceliği konusunda toplumsal farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla Atatürk Caddesi Adıyaman Belediyesi önünde düzenlenen “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulamasına Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, bazı kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Mahmut Çuhadar ve protokol üyeleri, trafikte yayaların önceliğine dikkat çekmek amacıyla Atatürk Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinde kırmızı çizgi çekti.

Etkinliğe katılan öğrenciler ise ellerinde taşıdıkları dövizlerle trafikte yayaların önceliğine dikkat çekti.

Vali Çuhadar ve protokol üyeleri, yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilerle birlikte yaya geçidinden geçti.

Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine önem vermek amacıyla İçişleri Bakanlığımızca hayata geçirilen “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulamasına Adıyaman’daki bütün yaya ve okul geçitlerinde uygulamaya geçildiğini belirten Vali Çuhadar, “Bu gün Türkiye’nin 81 ilinde “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” mottosuyla etkinlik gerçekleştiriliyor. Bizde yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla kırmızı çizgimizi çektik. Bu uygulama ile yaya geçitlerinde öncelik yayanın olması gerektiği kuralını yerleştirmeye ve bu konuda halkı bilinçlendirmeye, öğrencilerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın bir süredir uyguladığı çok güzel, yerinde ve faydalı bir proje. Yayalarımız ve sürücülerimiz bilinçlenirse yaya geçitlerimiz yayaların güvenli kullanabileceği geçitler haline gelecektir. Buda bizim en büyük temennimizdir. Yayaların önceliği her zaman dediğim gibi kırmızı çizgimizdir. İnşallah Adıyaman’ımız için ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olur.” dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise "İnsanı merkeze alan insan odaklı İçişleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu öncelikli yaya geçitti  Adıyaman'da da sayın valimiz, kurum amirlerimiz farkındalık olsun diye özellikle çocuklarımıza yönelik bir farkındalık oluşturmak bu amaçla tekrar dediğim gibi insan odaklı umarım başarılı olur."ifadelerini kullandı.