GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 07:38   Güncelleme : 03-07-2021 07:38

Tütün 6 Ay Daha Ertelendi

Tütün 6 Ay Daha Ertelendi

AK Parti Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, tütünün Adıyaman ve çevre illerin en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Tütün konusunda her zaman çiftçilerin yanında olduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu: "Tütün en önemli gelir kaynaklarından biri, biz her zaman çiftçimizin yanında olduk bundan sonra da olacağız. Bırakın satışı, bulundurması bile yasak olan bir üründü, kim bu tütünü bu noktaya taşıdığını herkes çok iyi biliyor.

Daha önce 3 defa uzatılan yasal sürecin, son bir kez sağlıklı bir kooperatifleşme olabilmesi adına 6 ay daha ertelenmesi için ilgili bakanlıklarla yaptıkları müzakereler sonucunda bir kanaate vardıklarını aktaran Aydın, "1 aydır bunun üzerinde çalışıyorduk. Pandemi şartlarını dikkate alarak, üreticimizin mağdur olmaması için köylü ve üreticimiz için yaptıklarımızın üzerine neler yapabilir diye düşündük. 1 ay önce yaptığımız başvurular 2 hafta önce sonuçlandı ve bu anlamda da Meclis'e gelerek ilk torba kanunun içerisinde de aslında biz duyurmuştuk. İnşallah bu izinsiz tütün ticareti yapanlara ilişkin hapis cezasını en azından 6 ay daha 01 Ocak 2022 yılına ertelenmesi noktasında torba kanununa teklifimizi koyacağız ve bunu Meclisimizin takdirine sunacağız." diye konuştu.

6 aylık süre içerisinde kooperatiflerin eksikliklerinin tamamlanması noktasında çalışmaların süreceğini belirten Aydın, "Kooperatiflerin tesisleşmesi noktasında gerekli destekleri sağlayarak, tesislerini kurması noktasıyla inşallah tütün tamamen yasal zemine kavuşmuş olacak." dedi.

Bu anlamda gerekli altyapı çalışmalarını da tamamladık, kooperatiflerimizde kuruldu, inşallah Meclisimizden 6 aylık daha uzatma süremizi istiyoruz ve bu konuyla ilgili AK Parti'nin tavrı nettir, ortadadır, hiç kimse bu tür provokasyonlara gelmesin. Hiç kimse de tütün üzerinden siyaset yapmasın, tütünü dün yasaklayanlar bugün kalkıp bir başka provokasyonlar içerisine girmesin. Biz her zaman üreticilerimizin ve çiftçilerimizin yanında durduk durmaya da devam edeceğiz."