GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2022 11:26

Vali Çuhadar'ın '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' mesajı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' nedeniyle yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 74. yıldönümünü idrak ediyoruz."dedi.

Vali Çuhadar'ın '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' mesajı

'10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' nedeniyle yazılı açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, mesajında,"Temel insan haklarının korunmasına dair birçok uluslararası sözleşmenin kaynağını teşkil eden, insanlık tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 74. yıldönümünü idrak ediyoruz. 
İnsan Hakları doğuştan var olan ve insanlar arasında dil, din, mezhep, ırk, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk ve kardeşlik duygularını geliştirmek, insanın insan olması sebebiyle sahip olduğu hakların tümüdür. 'İnsan Hakları' kişiyi hür, onurlu ve özgür bir şekilde yaşatacak kurallar bütünüdür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, geçmişte olduğu gibi bugünde demokrasi, insan hakları, saydamlık, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerimizin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasına; ırkçılık, hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı ile her türlü etnik-dini ayrımcılık ve aşırılıkla mücadele edilmesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürmekte yurtta ve dünyada barışın tesisi, temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında her türlü desteği vermeye devam edecek güçte ve kararlılıkta istikbale yürüyüşüne devam etmektedir."dedi.
Valilik olarak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem verdiklerini belirten Vali Çuhadar, mesajını devamında konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bizlerde Valilik olarak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem vermekteyiz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkân tanıyacak ortamı oluşturmak için gayret gösteriyoruz. 
 Bu maksatla, Valiliğimiz bünyesindeki İl İnsan Hakları Kurulu, hak ihlaline uğramış vatandaşlarımızın başvuru ve şikâyetleri için her türlü iletişim araçlarını açık tutarak, hukuki işlemlerin geciktirilmeden yapılması hususundan gereken çalışmaları hassasiyetle yerine getirmektedir. 
Bireysel ilişkilerden, sosyal ilişkilere kadar her alanda, hukukun üstünlüğünün korunduğu ve insan onuruna yakışır bir hayatın tesis edildiği bir dünya temennisiyle, tüm vatandaşlarımızın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum."

 

Kaynak: PHA
AdminAdmin