İLÇE
Giriş Tarihi : 15-06-2021 15:07

Verimi artırmak için 'erkek fıstık gözü' dağıtıldı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi Belören Belediyesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Antepfıstığı ağaçlarında verimliliğin arttırılması" projesi kapsamında fıstık üretiminin yoğun olduğu köylerde üreticilere erkek fıstık gözü dağıtıldı..

Verimi artırmak için  'erkek fıstık gözü' dağıtıldı

"Antepfıstığı ağaçlarında verimliliğin arttırılması "projesi kapsamında ilçede fıstık üretiminin yoğun olduğu köylerde üreticilere erkek fıstık gözü dağıtıldı. 

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, yaptığı açıklamada, "37 bin dekar fıstık alanımızın tamamı yabani ağaç aşılaması ile oluşmuş bahçelerdir. Dolayısıyla bahçelerde erkek ağaç sayısının az olduğunu görüyoruz. Dişi ağaçlarda tozlanma olmaz ise meyve olmaz veya iç doldurmaz. Daha fazla ürün almak için tozlanma sorununu yeterli erkek ağaçla sağlayabiliriz. Nizip-Karkamis yöresi erkek damızlık ağaçlardan alınan üzerinde 8-10 göz bulunan  kalemlerimizi gün içerisinde soğuk zincirde getirip üreticilerimize dağıtımı yapıldı."dedi.

"Her yıl haziran ayında erkek göz dağıtımı yapılacak"

Yılmaz,  "Yöremize uygun çeşitlerden 25 Atlı, 50 Öztürk, 25 Uygur olmak üzere toplam 100 adet kalem üzeri yaklaşık 800-900 göz aşılanmak üzere dağıtıldı. Projemiz 3 yıllık olacak ve her yıl haziran ayında erkek göz dağıtımı yapılacaktır. Ayrica suni tozlanma ve feromen tuzak asılı mı da  proje içerisinde yer alacaktır." ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA