GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 12:47   Güncelleme : 02-07-2021 12:47

 “Yetimken, Biz Dünyaya Tanıttık”

 “Yetimken, Biz Dünyaya Tanıttık”

Türkiye’nin sevilen yemek yarışması programı MasterChef yeni sezonda izleyici ile buluşurken, dün gece ekranlara gelen bölümünde Adıyaman’nın önemli değerlerinden olan çiğköfte tartışması tekrar gündeme geldi.

MasterChef Türkiye’ye katılan Adıyamanlı Selim Yeşilkaya, yarışmaya çiğköfte yaparak başlarken, ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya'nın Çiğköfte Adıyaman’ın mı, Şanlıurfa’nın mı? sorusuna verdiği yanıt ise dikkat çekti.

“Biz Yetim Olan Çiğköfte'yi Dünyaya Tanıttık”

Eğlenceli dakikaların yaşandığı yarışmada yarışmacı Adıyamanlı Selim Yeşilkaya, gündemden düşmeyen çiğköfte tartışması ile ilgili şu ifadelerde bulundu; “Çiğköfte tartışması konusunda bir açıklık getireyim. Adıyaman ile Şanlıurfa coğrafyası yan yanadır. Bizler aynı coğrafyanın insanlarıyız. Yemek kültürümüzde ister istemez benziyor. İkisi de yemeklere sahiplenebiliyor.  Ama bir yetim çocuğu düşünelim. O çocuk öylece orada duruyor giydirilmemiştir. Biz o yetim çocuğu oradan aldık giydirdik, şekil verdik, büyüttük, okuttuk ve onu çok iyi bir şekilde dünyaya sunduk. Biz çiğköfteyi aynen bu şekilde yaptık. Biz yetim olan bir ürünü aslında dünyaya sunduk. Bunu da iyi ve modern ve eski orijinalliğini bozmadan bu çağımıza sunduk” ifadelerini kullandı.